Bauerova vila – Muzeum a galerie kubistického designu | mukolin.cz

jazyk cz jazyk en jazyk de
 

Bauerova vila – Muzeum a galerie kubistického designu


Informace

LIBODŘICE - BAUEROVA VILA

 

Moderní kubistická vila byla postavena v letech 1912–14 pro nájemce a později i majitele libodřického velkostatku, Adolfa Bauera. Autorem projektu je jeden z nejvýznamnějších českých architektů 20. století, Josef Gočár.

 

U svých starších prací v kubistickém stylu, vyprojektovaných na samém počátku roku 1912 (dům U černé Matky Boží v Praze a u lázeňský dům v Bohdanči), staví Gočár na odiv svislé i vodorovné konstruktivní prvky. U vily v Libodřicích naproti tomu uplatnil blokové stereometrické členění, blízké neprovedeným projektům školy v Chotěboři a divadla v Jindřichově Hradci ze září 1912. Definitivní projekt libodřické vily tedy pravděpodobně vznikl na podzim téhož roku. Pro vzhled Bauerova domu se zdá být charakteristické, že se tu kubistické formy neomezují jen na dekorativní hvězdicové orámování oken a na zešikmenou formu hlavní římsy. Prostorová skladba domu už má tradičnější ráz, třebaže i v interiéru nalezneme kubistické detaily; z původního vnitřního zařízení se dochoval krb, schodiště, dřevěná vestavěná skříň, knihovna, koupelna, kotel ústředního topení a prádelna. Při probíhající rekonstrukci také byly objeveny vzorky tapet, které byly podkladem pro vyrobení replik a jejich umístění na původní místa.

       

Po smrti Adolfa Bauera v roce 1929 přešla vila na jeho dědice, v letech 1939–45 byl dům jako židovský majetek zabaven a od roku 1945 zde sídlila správa obce. Po roce 1948 byla vila využívána rovněž jako místní lidová knihovna. V prosinci roku 2002 vilu koupila vilu od obce Nadace českého kubismu, která provedla v letech 2005–08 generální rekonstrukci památky podle návrhu Ing. arch. Michala Sborwitze. Exteriér i interiéry byly rekonstruovány se snahou přiblížit se co nejvíce původnímu vzhledu, obnoven byl i pozemek okolo vily a rehabilitovány byly i dochované vzácné dřeviny. Rekonstrukci stavby finančně podpořila i Evropská unie, státní rozpočet ČR a Středočeský kraj.

      


Od 28. června 2008 je vila zpřístupněna pro veřejnost jako muzeum architekta Josefa Gočára (1880 – 1945) a galerie kubistického designu. Interiéry nabízejí návštěvníkům dobovou atmosféru počátku 20. století vytvořenou dobovým kubistickým mobiliářem a exponáty výtvarného a užitého umění. V prvním patře je expozice věnovaná historii a rekonstrukci vily, Josefu Gočárovi a českému kubismu vůbec, také však památkám moderní architektury v regionu.


Otevírací doba
Bauerova vila je z technických důvodů od 1.1.2018 uzavřena.

Informace: www.nck.cz/bauerova-vila


Kontakty

Ulice: Libodřice č.p. 111
Město: Kolín
PSČ: 280 02
WWW: http://www.nck.cz/bauerova-vila/


Akce

Fotky

RSS