VII. Pražské předměstí | mukolin.cz

jazyk cz jazyk en jazyk de
 

VII. Pražské předměstí

PDF E-mail Print

Při dnešní vycházce se budeme toulat zejména po pražském předměstí, neboť i tato městská část, byť se už nachází za hradbami původního středověkého Kolína, má své půvaby.

Začneme na náměstí Republiky, které je dnes využíváno zejména jako významná křižovatka městské autobusové dopravy. V minulosti byla jeho plocha mnohem menší, stával zde totiž blok domů. Známý byl hostinec „U města Prahy“, a přilehlý dům nazývaný „U zlatého kříže“, v němž bývala kovárna. Celý blok domů byl zbořen v souvislosti s výstavbou plánovaného obchodního domu (nynější Billa).

Na rohu ulic Kmochova a Tyršova stál rodný dům spisovatele Josefa Svatopluka Machara, který je připomínán pamětní deskou. Na tomto předměstí se nachází také několik staveb, projektovaných známým architektem Jaroslavem Fragnerem. První  z nich je tzv. Budilova vila, postavená v závěru dvacátých let 20. století pro inženýra Budila. Dalším Fragnerovým dílem je bývalý autosalon Auto-Tatra (dnes prodejna Mountfield) z roku 1932. Prakticky naproti je nyní obchodní zóna s hypermarkety Tesco a OBI. Ve 20.letech zde byla zřízena továrna na kamna American Heating , později však tento rozsáhlý prostor obývala armáda, která zde postavila kasárna. Jejich užitkové stavby byly většinou zbourány, obytné budovy byly přestavěny na byty pro zaměstnance automobilky TPCA. Na závěr dnešní procházky bych se rád zmínil o dominantě pražského předměstí - o vodárenské věži. Tato 42 m vysoká stavba pochází z roku 1930 a jejími autory byly J. V. Hráský a F. Janda. Kromě účelnosti se dbalo i na estetickou stránku, zřízeno bylo monumentální schodiště a kašna, v okolí věže byla parková úprava a dětské hřiště.  A to je pro dnešek vše, příště se projdeme zase po jiné části našeho královského města.
 


Poslední úprava: 15.06.2012 12:29:24, Petra Kučerová