Připomínka 260. výročí bitvy u Kolína | mukolin.cz

Připomínka 260. výročí bitvy u Kolína

Ve dnech 15. až 18. června si Kolín a okolní obce připomněly jednu z nejvýznamnějších dějinných událostí - bitvu u Kolína.
18.06.2017 15:15

V roce 1757 zahynuly v rakousko-pruské válečné vřavě tisíce vojáků a u Kolína se střetli nejlepší vojevůdci té doby, legendární rakouský maršál Daun a pruský král Fridrich II. Zvítězilo rakouské vojsko císařovny Marie Terezie.

Oslavy odstartovalo 15. června slavnostní otevření nové expozice v Regionálním muzeu Kolín s názvem „Bitva u Kolína: osobnosti, dělostřelecká reforma a Vojenský řád Marie Terezie“. Pátek 16. června patřil historické konferenci o „Bitva u Kolína 1757 – 2017“ v Ceropu za účasti předních tuzemských i zahraničních historiků.

Sobotu 17. 6. zahájilo setkání čestných hostů v Kolíně, kde se na Karlově náměstí představily tři stovky příslušníků dobového vojska v uniformách. Jejich velitelé byli starostou Kolína Vítem Rakušanem dekorováni pamětní stuhou. Slavnost pokračovala v obci Křečhoř, kde pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka celebroval mši svatou „Requiem za padlé“ v kostele svatého Václava a následně program vrcholil bitevní ukázkou s názvem „Křečhoř 1757“.

V neděli 18. června dopoledne byl program zakončen vzpomínkou na padlé a zemřelé vojáky u hrobů v obci Lošany.

Oddělení marketingu a propagace

bitva12 bitva13 bitva7 bitva8 bitva9 bitva11 bitva10 bitva2 bitva3 bitva4 bitva5 bitva6