Vernisáž výstavy Město a řeka | mukolin.cz

jazyk cz jazyk en jazyk de
 

Vernisáž výstavy Město a řeka

Na dvaatřicet především fotografů, ale i keramiků, malířů a v osobě Jaroslava Hylase i jednoho sochaře se ve středu 8. září představilo na výstavě nazvané Řeka a město s podtitulem Labská zákoutí v čase instalované v historickém sále kolínského Ceropu. Výstava potrvá do 8. října.
09.09.2021 11:12
(Aktualizováno: 20.9.2021 11:12)
Počet zhlédnutí: 319
PDF E-mail Print

Celý projekt, jako v minulosti mnoho jiných, iniciovala Polabská kulturní společnost v čele s kolínským kulturním aktivistou Milošem Kimem Houdkem. Ten oslovil umělce, jež jsou nějakým způsobem spjatí s Kolínem, zda byste vystavili svou práci,většinou se jednalo o 2-3 fotografie, malby, kresby,  kde společným jmenovtelem bylo město a řeka, tedy Kolín a Labe.

Podvečer byl koncipovaný coby vzpomínka na právníka, diplomata, esejistu, publicistu a kolínského rodáka Ladislava Radimského publikujícího pod pseudonymem Petr Den, když za hudebního klavírního doprovodu Václava Mlčocha zazněly citace z jeho knihy Pětkrát Kolín můj Kolín v podání herečky a pedagožky Martiny Longinové. Ta později přednesla i další úryvky z děl Svatopluka Machara, Karla Legera, Otokara Fischera, Jaroslav Janíka a Otakara Štorcha Mariena.

O úvodní slovo se postarala společně s kurátorem Lucie Váchová.  Miloš Kim Houdek při té příležitosti  oznámil plánovaný postupný konec Polabské kulturní společnosti v příštím roce s tím, že shromážděné materiály předají částečně městu Kolínu, muzeu a Okresnímu archivu. Právě práce vystavené v Ceropu by měl Kim Houdek po výstavě předat jako dar městu Kolínu.

Tomáš Kreutzer, poté zcela zaplněnému sálu odhalil záměr na vytvoření veřejné finanční sbírky k vytvoření busty či pamětní desky Ladislavu Radimskému a její případné umístění na několik vytipovaných míst v Zálabí. Tím je např. zakomponování přímo do zálabské skály, případně v areálu Radimského mlýna, kde má vzniknout nový residenční projekt. 

Účastníci vernisáže obdrželi i publikaci nazvanou stejně jako výstava, která však není výstavním katalogem, ale jakýmsi shrnutím kulturního kolínského života, zejména Polabské kulturní společnosti. Knihu vydalo pardubické nakladatelství Vespero, které léta vydává i knížečky polabských básníků. I za ním stojící Marie Mlejnková se rozhodla činnost ukončit. „I když jsem z Pardubic, stala se ze mě postupně Kolíňačka a můžu vám říci, že tohle bychom u nás v Pardubicích ani špendlíkem nevyhrabali,“ vysekla poklonu, když od Kima Houdka dostávala coby poděkování květinu.

 

Foto: Zdeněk Hejduk
 

MěÚ Kolín
Oddělení marketingu a cestovního ruchu

Obrázky

mesto-a_reka-5 mesto-a_reka-4 mesto-a_reka-2 mesto-a_reka-3 DSC_1496 mesto_reka pozvánka KZ DSC_1488 DSC_1318 IMG_4578 DSC_1469 DSC_1480 DSC_1472 DSC_1423 DSC_1470 DSC_1477 DSC_1290 DSC_1369 DSC_1307 DSC_1331