Změna „koronavirových“ pravidel | mukolin.cz

jazyk cz jazyk en jazyk de
 

Změna „koronavirových“ pravidel

Vláda schválila ve středu 20.10.2021 několik nových koronavirových opatření. Dotknou se restaurací, používání respirátorů či testování.
21.10.2021 10:58
Počet zhlédnutí: 346
PDF E-mail Print

Od 25. října…

  • Nově budou muset lidé nosit na pracovištích respirátory. Výjimku budou mít ti, kteří sedí v kanceláři sami.
  • Zkrátí se doba karantény na 7 dní pro ty, kteří přišli do kontaktu s někým nakaženým. Ukončit ji ale musí negativním PCR testem. Dosud musí být lidé s podezřením na nákazu v karanténě dva týdny.

Od 1. listopadu…

  • Zdravotní pojišťovny již nebudou hradit preventivní testy na koronavirus. Výjimku budou mít například děti do 18 let. Hradit budou pojišťovny testy také těm, kteří mají příznaky koronaviru, a k testu je indikuje lékař nebo je na něj pošle hygiena. Zdarma je budou mít i ti, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat a lidé plně očkovaní či rozočkovaní. Cena testů je určena max na 814 korun za PCR test a 201 korun za antigenní test.
  • Testy budou mít současně kratší platnost. PCR testy tři dny místo dosavadního týdne a antigenní test jeden den místo dosavadních tří dnů.
  • Děti do 12 let nebudou potřebovat doklad bezinfekčnosti. K návštěvě kroužků nebo například restaurace či divadla tak nepotřebují test ani doklad o prodělání nemoci. Dosud toto pravidlo platilo pro děti do 6 let.
  • Provozovatelé restaurací či barů budou kontrolovat potvrzení o bezinfekčnosti. Mezi to se počítá potvrzení o testu, očkování či prodělání koronaviru. Pokud certifikát nebude platný, restaurace by neměla službu poskytnout. Hosta není třeba kontrolovat u vchodu, stačí, až když se usadí. Bezinfekčnost nebude třeba kontrolovat při odběru jídla s sebou a ani v restauracích v obchodních centrech.

Výsledky jednání vlády dne 20.10.2021

Gabriela Malá
Koronavirus

Přílohy

MeSES_Stanovisko_172021 (80,8 kB)