Aktuální informace k výskytu onemocnění koronavirem (COVID-19) | mukolin.cz

jazyk cz jazyk en jazyk de
 

Aktuální informace k výskytu onemocnění koronavirem (COVID-19)

Bezpečnostní rada Středočeského kraje (BRK) projednala aktuální závěry z Bezpečnostní rady státu, Ústřední epidemiologické komise a z porady ředitelů Krajských hygienických stanic. Nastavila a doporučila kroky k zabránění vzniku epidemie ve Středočeském kraji v souvislosti s výskytem a šířením nového typu virového onemocnění COVID-19.
09.03.2020 12:03
(Aktualizováno: 13.3.2020 12:03)
Počet zhlédnutí: 4182
PDF E-mail Print

Bezpečnostní rada kraje ve svém usnesení doporučuje občanům:

nejezdit do zemí s vysokým počtem onemocnění vyvolaných novým koronavirem. Cestovatelům, kteří pobývali v období od února 2020 v Číně, Hong Kongu, Iránu, Japonsku, Singapuru, Jižní Koreji a v Itálii, aby v následujících 14 dnech po návratu z těchto oblastí telefonicky kontaktovali územní pracoviště Krajské hygienické stanice Středočeského kraje dle místa svého bydliště (www.khsstc.cz), zůstali doma a sledovali svůj zdravotní stav se zaměřením na příznaky počínajícího respiračního onemocnění (především horečka nad 38o C, dýchací obtíže). V případě výskytu výše uvedených příznaků je nutno omezit kontakt s ostatními osobami a bezprostředně kontaktovat telefonicky svého praktického lékaře.

Dále doporučuje dodržovat základní hygienické návyky a osobní hygienu (respirační hygiena, časté mytí rukou mýdlem a teplou vodou) a používání dezinfekčních prostředků s plně virucidním účinkem.

Rodičům žáků, kteří se vrací z dovolené v rizikových oblastech, z lyžařských výcviků i jiných cest, pak doporučuje, aby informovali o této skutečnosti vedení školy a při změně zdravotního stavu zůstali preventivně doma.

Ministerstvo zdravotnictví dále s účinností od středy 4. března 2020 do odvolání zakázalo vývoz všech respirátorů třídy FFP3 mimo Českou republiku a jejich prodej všem mimo zdravotnická a sociální zařízení, orgány ochrany veřejného zdraví, složky integrovaného záchranného systému a další orgány státní správy. 

Dne 4. března rovněž zasedala Bezpečnostní rada státu, která mj. rozhodla, že prozatím není nutné omezovat pořádání hromadných akcí. Pořadatelé akcí s účastí vyšší než 5 000 osob mají nyní povinnost ohlásit konání akce na příslušné krajské hygienické stanici.

Na stránkách Krajské hygienické stanice Středočeského kraje jsou zveřejněny aktuální rady, informace a doporučení, jak předcházet možné infekci koronavirem. Občané Kolína mohou v akutních případech kontaktovat pracovníky protiepidemických oddělení pro okresy Kolín a Kutná Hora (v pracovní době) a dále mohou využít poradenské infolinky KHS na telefonním čísle 771 137 070, která je v provozu od 9 do19 hod. V čase od 7 do 10 hod. a od 19 do 22 hod. mohou využít také telefonní linku 736 521 357.

Informace lze dostat i na call centru Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje, na telefonní lince 800 888 155.

Speciální poradenská infolinka Státního zdravotního ústavu je dostupná denně, v čase od 9 do 21 hod., na telefonním čísle 724 810 106.

Další aktuální informace jsou uvedeny na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR, popř. Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.

 

 

MěÚ Kolín
Koronavirus

Obrázky

Infolinka_SZU_k_epidemii_COVID-19

Přílohy

COVID-19-Základní_informace-OSZ (264,1 kB) Usneseni_BRK_koronavir_doporuceni (54,3 kB) Co_delat_nCoV (32,1 kB) Doporuceni_pro_cestovatele_ecdc_CZ_SZU_final (126,2 kB) koronavirus_letak (459,2 kB)