Výročí úmrtí prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka | mukolin.cz

jazyk cz jazyk en jazyk de
 

Výročí úmrtí prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka

Dnes si připomínáme výročí 84 let od úmrtí Tomáše Garrigua Masaryka, prvního československého prezidenta a významného státníka, politika, filozofa a sociologa.
14.09.2021 14:14
Počet zhlédnutí: 322
PDF E-mail Print

Tomáš Garrigue Masaryk byl bezpochyby jednou z největších postav naší historie. Nebyl jen naším historicky prvním prezidentem, ale byl i významným filozofem a pedagogem. Je všeobecně znám jako mimořádně populární prezident nově vytvořené republiky, ale je třeba zdůraznit, že byly i období, kdy většina společnosti stála proti němu. Bylo to dáno tím, že se nebál stát si za svým názorem, i když většina společnosti měla odlišný názor.

Masaryk se narodil 7. března 1850 v Hodoníně a zemřel 14. září 1937 na zámku v Lánech. Jeho pohřeb dne 21. září se stal velkou manifestací zármutku, byl mu uspořádán státní pohřeb. Jeho úmrtí bylo vnímáno jako velká symbolická rána pro republiku v době, kdy musela čelit narůstajícím požadavkům Sudetoněmecké strany.

Z důvodu právě probíhající rekonstrukce prostranství před budovou kolínského gymnázia není možné v letošním roce uctít jeho památku u pomníku zde umístěného. Vzpomeňme si tedy na našeho prvního československého prezidenta.

MěÚ Kolín
Oddělení marketingu a cestovního ruchu

Obrázky

TGM-20