GASPARÁDA - DESET LET S VÁMI! - mezinárodní divadelní festival J. G. Deburaua | mukolin.cz

jazyk cz jazyk en jazyk de
 

GASPARÁDA - DESET LET S VÁMI! - mezinárodní divadelní festival J. G. Deburaua


Termín: 03.09.2021 15:00 - 04.09.2021 22:30
Místo: Karlovo náměstí

Karlovo náměstí 3. a 4. září opět ožije divadlem! Nenechte si ujít sedmnáct skvělých představení!

Přijďte s námi oslavit desítku, zažít radost, zasmát se, dojmout se, zasnít se a žasnout…

Historické okénko

Divadelní festival se koná k poctě významného rodáka Jeanna Gasparda Deburaua, k jehož odkazu a mistrovství se vracela pantomima 20. století (osobnosti jako Marcel Marceau nebo Ladislav Fialka).  Marcel Marceau údajně pronesl již v roce 1967 myšlenku: „Kolín. Rodiště velkého mima XIX. století. U vás se narodil Jean-Gaspard Deburau. Tam by se měl organizovat festival, kam by se mimové vraceli jako k vlastnímu prameni…“ (Běhal, Z.: Pantomima – Deburau – pohybové divadlo) Dále se v historických zápiscích uvádí, že Marcel Marceau byl roku 1967 přijat v Kolíně na radnici a odhalil Deburauovu bustu, která je dnes umístěna v Městském společenském domě… A tady se počíná dlouhá historie festivalu…

Voilà festival s názvem Gasparáda dnes a jeho desáté výročí

S radostí navazujeme na nitku historie představením výjimečného francouzského herce a mima Benoîta Turjmana, který vystudoval Mezinárodní školu pantomimy zmíněného Marcela Marceaua v Paříži a k Deburauovi má velmi blízko. Ve Francii mu říkají „nový mistr Bean“. Benoît Turjman hrál v oceňovaném francouzském filmu Isabelle Mergaultové You Are So Beautiful (César za nejlepší film), objevil se i ve filmu Alberta Dupontela a zaskakoval za Rowana Atkinsona ve filmu Prázdniny pana Beana. Je držitelem několika prestižních ocenění, např. ceny diváků na festivalu Comedy Festival Lyon, cena poroty festivalu Comedy Festivals Sélestat, StRaphaël nebo je vítězem SACD Fund for One Man Show... Bláznivou komedií „Soused / LE VOISIN / THE NEIGHBOUR“ (s více než 150 odehranými představeními) o rozcuchaném klukovi odvedle se můžete bavit oba dny, buď ve zkrácené verzi, nebo celým představením v sobotu večer.

Festival otvírá dobrodružným vyprávěním o hledání času Teátr Pavla Šmída, jehož Pohádka z budíku je plná písniček a milého humoru. Nejen děti jistě nadchne žonglérské představení Václava Jelínka. Losers Cirque Company uvedou pestrou akrobatickou show v inscenaci Konkurz, ve které o vítězi rozhodnou sami diváci. Zapomenuté tradice středověkých „dešudetadytándlí“ se ujal TEATR NOVOGO FRONTA A ÚSTAV ÚŽASU, aby na světlo světa, pod paprsky sluneční, do ulic vsí a měst navrátil radost z této odvěké kratochvíle. Na neutuchající studnici humoru – laskavého i sebeironického – v kombinaci s bravurně zvládnutým žonglérstvím vás zvou BRATŘI V TRICKU, a to na jedinečné představení Bratří speciál, o jehož průběhu máte také možnost rozhodnout. Nový cirkus, zvířecí masky a akrobacie inspirovaná charakterem zvířat, přirozenost a síla přírodních živlů ve své tajemnosti i kráse – to je představení mladé skupiny Feel The Universe Circus Company inspirované poetikou bajky, okořeněné řemeslností cirkusových technik, výtvarného umění a živé hudby. FIREDUCKS představí komickou kuchařskou roadshow. A závěrem pátečního dne procestujete s ILUSIAS celým světem! Užijete si tajemnou atmosféru černého divadla, speciálních UV efektů a iluzionistických triků.

Děti se mohou těšit na komediální pohádku Klaun Pingu (BILBO COMPAGNIE), která je volně inspirovaná slavným večerníčkem o tučňákovi Pinguovi. LONG VEHICLE CIRCUS ukáže své umění na vysokých chůdách, akrobacii a bravurní zvládnutí tance v představení GANGSTERKA a TANCE. Groteskní až komiksový souboj o nadvládu nad toaletami vám představí Jonatán Vnouček a Michaela Stará – Johnny & Jenny.

V.O.S.A. Theatre a Sunriders v „C'est la wheel“ přiváží zosobnění pradávného lidského vynálezu – pravé nefalšované kolo. Uvidíte akrobacii, tanec i šprýmy, těžké balancování na hraně rizika i lehké taneční kroky.

K festivalu již neodmyslitelně patří účinkování Katedry nonverbálního divadla HAMU, jejíž studenti a pedagogové i letos uvedou novou pestrou show krátkých skečů a výstupů, připravenou přímo pro kolínský festival.  

Závěr jubilejního ročníku festivalu bude patřit V.O.S.A. THEATRE a jejich unikátní instalaci propojující svět divadelního a výtvarného umění s moderními technologiemi. Svítící obyvatele podmořského světa rozsvěcuje 6,5 km optických vláken a 3 500 LED světel. …Z hloubi oceánu se vydali objevovat svět...

Jste srdečně zváni do světa zázračného divadla, nevšedních zážitků a radosti – festival GASPARÁDA 2021 v Kolíně!


Zadal: Oddělení marketingu a cestovního ruchu

Obrázky

Gasparada-FB-1920x1080

Přílohy

plakatA4-2021 1-0 PRINT pref (4,0 MB)