Businessperson | mukolin.cz

jazyk cz jazyk en jazyk de
 

Businessperson

PDF E-mail Print

Doing business is usually connected only with money, expensive cars, luxurious houses and generally with better possibilities of leading a happy life. It is one of the biggest mistakes representing one of the most common reasons for failure in business. Success is based on your unique business ideas, well-planned business intention, your business competences, talent and enthusiasm.

Nowadays, Kolín is an important industrial town which is also the seat of TPCA car factory (Toyota-Peugeot-Citroën). Activities of the car company and its suppliers contribute to long-term low unemployment rate in the whole region. The town is a seat of numerous other companies and hundreds of business entities which contribute to dynamic growth of the town and to its high level of living. 

Are you an existing investor or are you interested in investments in Kolín? Do you need detailed information about the business environment in the town? Do you want to solve your own problem?

These stated reasons can help you to decide why to invest in Kolín:

  • Qualified manpower
  • Strategic geographic location
  • Good transport accessibility – Kolín is situated on both banks of the Labe. Kolín is an important rail junction.
  • Place for high-quality living – Kolín has beautiful surrounding which is accessible from all town parts. Historic sights.
  • Industrial tradition – chemical, car, machine, food-processing and polygraphic industry.
  • Quality infrastructure – Kolín has excellent technical infrastructure.
  • Quality business environment

Are you starting a business or are you an existing businessman? Do you need advice and precise information? Are you not sure who to contact?

The above-mentioned questions will be answered by Trade Department – municipal trade office. It is a department of Kolín town council which ensures enforcement of state administration in business field according to law No. 455/1991 Sb. (code of law) on business activities (business law), in a word of future regulations. It performs other activities in the range set by specific legal enactments.

The aim of the current town government is to create good conditions for all business intentions which bring profit to town citizens and are in accordance with valid laws.

Informace ke spolkům a bývalým občanským sdružením

18.04.2019 09:43

Ministerstvo spravedlnosti zpracovalo ve spolupráci s Výborem pro legislativu a financování Rady vlády pro nestátní neziskové organizace informaci pro spolky a bývalá občanská sdružení o povinnostech, které pro ně vyplývají z občanského zákoníku a ze zákona o veřejných rejstřících. ...

Upozornění pro začínající podnikatele

04.12.2014 07:45

Na Ministerstvo průmyslu a obchodu se v poslední době obrátilo s podněty a dotazy několik osob, které obdržely od různých společností konkrétní nabídky, spočívající v úplatném zápisu podnikatele do určitého registru nebo evidence, tedy činnost provedení zápisu za poplatek.

Informace o systému „Spotřebitelského ombudsmana“

05.06.2013 07:56Aktualizováno

Oznamujeme občanům, že na Obecním živnostenském úřadě Kolín začal fungovat tzv. spotřebitelský ombudsman. Je to označení pro systém, který prostřednictvím kontaktních míst na živnostenských úřadech a jejich spolupráce s nevládními neziskovými organizacemi umožní oklamaným ...

Informace k rejstříku živností a firem

15.10.2012 07:57Aktualizováno

Městský úřad Kolín, obecní živnostenský úřad informuje o další osobě, která nabízí zápis do rejstříku živností a firem. Jedná se o fyzickou osobu: Martin Plaček, s místem podnikání: Skryjova 1606/8, 614 00 Brno – Husovice, IČ 88747808, která zasílá podnikatelům bezprostředně ...

Informace k rejstříku obchodu a živnosti

12.04.2012 15:59Aktualizováno

Vzhledem k častým dotazům podnikatelů, kteří bezprostředně po získání živnostenského oprávnění a výpisu z živnostenského rejstříku obdrželi dopis od společnosti Informatik – Česká republika, spol. s r.o. spolu se složenkou na částku 1.677 Kč (resp. 2.277,- Kč u právnických ...

< 1 >