Kolínské kulturní léto - Olympic | mukolin.cz

jazyk cz jazyk en jazyk de
 

Kolínské kulturní léto - Olympic


Termín: 22.07.2018 19:00 - 22.07.2018 21:00
Místo: Karlovo náměstí

OLYMPIC
Tato česká rocková kapela byla založena roku 1962 pod názvem Karkulka (KARlínský KULturní KAbaret) a později byla přejmenována podle klubu ve Spálené ulici: Olympik. Od roku 1963 doprovázela zpěváky Pavla Bobka, Mikiho Volka, Yvonne Přenosilovou aj. V roce 1965 nahráli svůj první hit Dej mi víc své lásky. Po té vycházejí alba Želva a Pták Rosomák. V roce 1970 vycházejí hity jako Dynamit, Otázky, Strejček Jonatán, Bon soir mademoselle Paris. V roce 1971 dochází ke změnám ve složení kapely (do kapely přichází Jiří Korn) a již v novém složení vydávají desku Jedeme, jedeme. V lednu 1973 začínají natáčet 4. album. Jiří Korn odchází ze skupiny 1. května a Olympic zažívá odliv Kornových fanoušků. Místo Korna přichází Ladislav Chvalkovský, který dotočí zbývající 3 písně na albu. Ještě na podzim odchází Chvalkovsý do skupiny J. Laufera a 24. listopadu vychází v Mladé frontě článek: "Olympic, naše nejstarší beatová skupina, se rozpadl".
I Petr Janda resignoval, ale na popud Mirka Berky Olympic pokračuje od ledna 1974 s novým basákem Pavlem Petrášem, Olympici jsou ale na samém okraji zájmu. Změna basového kytaristy tak byla nevyhnutelná. Na samém sklonku roku 1975 přichází do kapely baskytarista Milan Broum a s ním i dravost a přitvrzení zvuku skupiny. V roce 1977 vychází slib převratných činů – Marathon i se sedmiminutovou skladbou stejného jména. Na této desce si ještě zazpívá tři písně Petr Hejduk, jinak je již sólový zpěv zcela doménou Petra Jandy. V roce 1978 odjíždí skupina až do syrského Damašku, kde Petr Hejduk sklízí velký aplaus za bubnové sólo v písni Marathon.
Až do roku 1985 hraje skupina v sestavě Janda, Berka, Hejduk, Broum po albu Maraton vydávají alba Prázdniny na Zemi, Ulice, Rock n roll a Kanagom. Koncem roku oznamuje svůj odchod bubeník Petr Hejduk. Petr Janda začíná hledat nového bubeníka - stává se jím Milan Peroutka řečený Ferda. Dalším členem skupiny se stává druhý hráč na klávesové nástroje Jiří Valenta. V této pětičlenné sestavě skupina nahrává v roce 1986 album Bigbít. V květnu 1987 tragicky umírá hráč na klávesové nástroje Mirek Berka. Skupina dále pokračuje opět pouze s jedněmi klávesami v sestavě Janda, Broum, Valenta, Peroutka. V této sestavě působí do 4. května 2013, kdy bubeník Milan Peroutka umírá den po Karlovarském koncertě z nejasných příčin. Skupina po této tragédii přerušuje turné k 50. výročí od založení kapely. Od roku 2013 hraje se skupinou na bicí nástroje Martin Vajgl.

 

Jako předkapela zazní Bára Zemanová & BAND od 18:00.

Bára Zemanová & BAND je pop-rockové uskupení kolem zpěvačky a finalistky 3. řady Česko hledá Superstar, Báry Zemanové. Bára s kapelou natočila dvě alba, Rozjetej Vlak (2007) a Magistrála (2009). V roce 2007 také vyhrála cenu Skokan roku v anketě Český Slavík Mattoni a druhé místo v anketě Deska roku za nejprodávanější debutovou desku.

Kapela pocházející z Plzně má za sebou několik let vystupování po velkých i malých festivalech v ČR a v Německu a tři úspěšná turné. Bára nazpívala několik duetů, např. s kapelou UDG, Rybičky 48, Bek Ofis, Honzou Toužimským, Petrem Bendem, Xindlem X a tři roky účinkovala v rockové opeře Antigona, kde ztvárnila jednu z hlavních rolí. Kapela se zabývá i benefiční činností, konkrétně projektem „Bára hraje všem z našeho kraje“, kdy kapela hraje pro Dětské domovy a Ústavy sociální péče v Plzeňském kraji.

Nyní má kapela vydaný singl a videoklip ke skladbám Runaway a Barbína, připravuje třetí studiovou desku a podzimní klubové turné.


Zadal: Oddělení marketingu a cestovního ruchu

Obrázky

BZ_PROMO 2015 2
Plakat_kulturni-leto
Olympic bez pozadí