KANTÁTA - TANEC ŠÍLENÝCH | mukolin.cz

jazyk cz jazyk en jazyk de
 

KANTÁTA - TANEC ŠÍLENÝCH


Termín: 04.09.2022 17:00 - 04.09.2022 19:00
Místo: synagoga Kolín

Přijďte si poslechnout zdánlivě nesourodé spojení dvou velkých uměleckých děl v podání Jaromíra Noska, Viléma Veverky, Jiřího Lábuse, Jitky Schneiderové, Viléma Udatného a souboru Barocco sempre giovanne.

Program:

  • A. Lustig – epická báseň „Kantáta – tanec šílených“
  • J. S. Bach – Kantáta „Ich habe genug“ BWV 82

KANTÁTU Ich habe genug (Mám již všeho dost) pro sólový bas, hoboj a smyčce zkomponoval Johann Sebastian Bach roku 1727 na text neznámého autora. Odkazuje na vyprávění o zbožném starci z jeruzalémského chrámu, Simeonovi. Tématem je smrt jako vysvobození ze světa prostoupeného bídou a zoufalstvím. Epická báseň Arnošta Lustiga „Kantáta“ je obžalobou nejhrůznějšího zločinu v historii lidstva, Šoa. Navzdory tomu ani jedna z těchto kompozicí nekončí beznadějí: „Říkají nám naši mudrcové, že sice není možno neplakat, že ale věčný pláč nás samotné by zničil, až bychom byli jako ti, nad nimiž pláčeme… Budoucnost je jinde, neboť vzpomínka je jenom polovina bytí“. (Arnošt Lustig).

Koncert se koná pod záštitou Mgr. Michaela Kašpara, starosty města Kolín v neděli 4. září od 17 hodin v synagoze. Kolínská synagoga je jedna z nejstarších v Čechách, postavena byla již před rokem 1422. V letošním roce tak slavíme 600. výročí první zmínky o kolínské synagoze. Vstupné 150 Kč, předprodej zahájen od 15. 7. v Městském informačním centru Kolín Na Hradbách 157.

Jiří Lábus se narodil 26. ledna 1950 v Praze. Po základní škole studoval na gymnáziu a po maturitě v roce 1968 nastoupil na DAMU, kde v roce 1973 absolvoval rolí Mackieho Messera ve hře Johna Gaye Žebrácká opera. Svůj především komediální talent za více než čtyřicet let uplatnil v dlouhé řadě divadelních, filmových, rozhlasových i televizních rolí. Stálé angažmá má v divadle Studio Ypsilon. Hostuje také ve Viole, v Divadlu Kalich a v jiných divadlech.

Basista Jaromír Nosek vystudoval sbormistrovství na Pedagogické fakultě UK v Praze, zpěv na Pražské konzervatoři a HAMU v Praze. Absolvoval několik stipendijních stáží například na Conservatorio Santa Cecilia v Římě. Spolupracuje s českými a zahraničními renomovanými orchestry a vokálními ansámbly, jako jsou Collegium 1704, Cappella Mariana, účinkoval na mnoha mezinárodních hudebních festivalech Pražské Jaro, Salzburger Festspiele a dalších.

Jitka Schneiderová je česká herečka. Původně nechtěla být učitelkou, přesto vystudovala střední pedagogickou školu. Díky svému hudebnímu a pohybovému nadání se rozhodla nastoupit na JAMU. Již během studia hostovala v Městském divadle Brno a objevila se v původních českých muzikálech v Brně i Praze. Dostala nabídku do Divadla bratří Mrštíků a začala studovat na DAMU, kde ji učil třeba Jan Kačer. V Praze vystřídala několik divadel, stálé angažmá získala až v roce 1996 ve Studiu Ypsilon. Po sedmi letech se rozhodla opustit stálé angažmá a odešla na volnou nohu.

Barocco sempre giovane (Baroko stále mladé) je komorní soubor složený ze špičkových mladých českých profesionálních hudebníků. Byl založen v roce 2004. Původně se specializoval na interpretaci skladeb vrcholného baroka (odtud název souboru), dnes však jeho repertoár obsahuje skladby všech slohových období, včetně hudby 21. století. V premiéře provedl i řadu skladeb současných autorů. 


Zadal: Oddělení marketingu a cestovního ruchu

Obrázky

Kolin2_SRA3
Kolin2_square-01

Přílohy

Kolin2_SRA3 (4,5 MB)