Město kupuje dva cenné historické domy v ulici Na Hradbách | mukolin.cz

Město kupuje dva cenné historické domy v ulici Na Hradbách

Dvouletá snaha o koupi dvou domů v ulici Na Hradbách hned vedle kolínské synagogy je završena. Zastupitelstvo na červnovém zasedání koupi domů za cca šest milionů schválilo, nyní je město ve stadiu podpisu smluv s předchozími majiteli.
30.06.2020 09:04

Rabínský dům s unikátními třemi mikvemi a bývalá židovská radnice se tak stanou součástí kolínského židovského dědictví v majetku města a do budoucna se sousedící synagogou a přilehlou ulicí Karolíny Světlé cenným židovským odkazem.

Dům č.p. 124 a druhý dům č.p 125 přilehlý v zadním traktu patří do lokality bývalého židovského ghetta. Přední dům je tzv. Rabínský dům. Jako poslední dům obýval významný kolínský a později zemský rabín Richard Feder (rabínem v Kolíně byl v letech 1917–42 a 1945–53). Unikátem tohoto domu jsou tři, v přízemí se nalézající mikve plněné vodou z přírodního pramene. Mikve jsou "vany", které sloužily k symbolickému rituálnímu očištění ortodoxních Židů před začátkem šabatu a svátků, u žen navíc po menstruaci, před svatbou a po porodu.
• Zadní dům byl tzv. židovskou radnicí a také v něm žili služebníci obce a synagogy. Jedná se o barokní dům z 18. století, s klasicistně upraveným štítem, dnes bohužel velmi zanedbaný. Dům stojí ve dvoře domu čp. 124 a je přístupný pouze průchozí chodbou tohoto domu.

Domy jsou momentálně ve zchátralém stavu, přední dům navíc po necitlivé rekonstrukci komerčních prostorů z devadesátých let. Finance na rekonstrukci domů plánuje město hledat přes Norské fondy a dále přes židovská partnerská města. Právě zahraniční partnerství výrazně bonifikuje zájemce o poskytnutí dotace. Čeká nás spousta práce. Pokud se vše povede, získá Kolín na další historické a turistické atraktivitě.