Gasparáda - festival k poctě slavného Deburaua se koná tradičně v jeho rodném Kolíně | mukolin.cz

24.07.2020 10:12
(Aktualizováno: 24.7.2020 10:12)

Kolín je město ležící v geografickém středu Evropy. Právě zde se koncem 18. století narodil nesmrtelný Pierot Jean Gaspard Deburau (1796-1846). "Le plus grand Comédien de nôtre époque", tak ho označoval jeho první životopisec. Syn francouzského vojáka byl zrozen v den, kdy město lehlo popelem. Nikdo již neví, jak vypadal ani, jak hrál, umění pantomimy nelze popsat slovy. Ani svědek jeho slávy, lidové divadlo "provazochodců" Theatre des Funambules na bulváru du Temple v Paříži již neexistuje. Zůstává legenda o Pierotovi s moukou na obličeji, legenda, kterou nesli jeho slavní následníci Etienne Decroux, Jean Louis Barrault, Marcel Marceau či neméně slavná umělecká díla - Carného film "Les Enfants du paradis" či kniha Františka Kožíka "Největší z Pierotů". Pomníkem svého druhu je i kolínský festival Gasparáda, který se v jeho českém rodišti koná pravidelně od roku 1992.

Festival je dramaturgicky zaměřen nejen na pantomimu, ale i na další formy neverbálního divadla. Pod širým nebem, v romantické kulise historického náměstí se objevují akrobaté, pouliční umělci, představitelé fyzického divadla, nového cirkusu, experimentátoři či strůjci happeningů... Kromě nejvýraznějších českých sólistů a divadel byli častými hosty festivalu umělci z Francie či Ruska. Kontrast vysokého umění a provinční atmosféry dává festivalu jistou magnetičnost, která přitahuje diváky i osobité herce.

Program letošního ročníku

Více o jednotlivých představeních sledujte na Facebooku

plakatA2-2020 web banner 1-2