Výročí úmrtí prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka | mukolin.cz

Výročí úmrtí prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka

Dnes si připomínáme výročí 83 let od úmrtí Tomáše Garrigua Masaryka, prvního československého prezidenta a významného státníka, politika, filozofa a sociologa.
14.09.2020 15:52

Tomáš Garrigue Masaryk byl bezpochyby jednou z největších postav naší historie. Nebyl jen naším historicky prvním prezidentem, ale byl i významným filozofem a pedagogem. Je všeobecně znám jako mimořádně populární prezident nově vytvořené republiky, ale je třeba zdůraznit, že byly i období, kdy většina společnosti stála proti němu. Bylo to dáno tím, že se nebál stát si za svým názorem, i když většina společnosti měla odlišný názor.

Masaryk se narodil 7. března 1850 v Hodoníně a zemřel 14. září 1937 na zámku v Lánech. Jeho pohřeb dne 21. září se stal velkou manifestací zármutku, byl mu uspořádán státní pohřeb. Jeho úmrtí bylo vnímáno jako velká symbolická rána pro republiku v době, kdy musela čelit narůstajícím požadavkům Sudetoněmecké strany.

Vedení města Kolína na uctění památky našeho prvního prezidenta nezapomíná. Kytici k jeho soše u budovy gymnázia mu dnes položili Michael Kašpar, Iveta Mikšíková a Petr Kesner.

TGM-16 TGM-4 TGM-5 TGM-6