Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa 2021 | mukolin.cz

jazyk cz jazyk en jazyk de
 

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa 2021

Zítra 8. dubna proběhne již 16. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa. Stejně jako v loňském roce zasáhla do realizace akce pandemie koronaviru a s ní spojená protiepidemická opatření. Již po druhé se proto připomínka obětí nacistické rasové perzekuce za druhé světové války nekoná ve veřejném prostoru, ale pouze ve virtuálním světě.
07.04.2021 13:53
(Aktualizováno: 7.4.2021 13:53)
Počet zhlédnutí: 166
PDF E-mail Print

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa je maraton čtení jmen mužů, žen a dětí, kteří byli nacisty označeni a nespravedlivě pronásledováni jako rasově méněcenní. Pravidelně se koná v jarních měsících – v České republice od roku 2006, a to nejprve v Praze, odkud se od roku 2013 začalo rozšiřovat i do dalších měst. Stejně jako v minulých letech se touto akcí připojujeme k uctění památky hrdinů a obětí holocaustu, které nese název Jom ha-šoa ve ha gvura (Den holocaustu a hrdinství) a upomíná na den zahájení povstání židovských vězňů nacistického ghetta ve Varšavě.

„Je pro nás důležité neporušit tradici i v této těžké době a zachovat tak kontinuitu akce kvůli lidem, jejichž památku připomínáme, i všem těm, kteří se do čtení každý rok zapojují,“ říká Tereza Štěpková, ředitelka Institutu Terezínské iniciativy. „Pro mě osobně je důležité zachovat také desetiletou tradici společného čtení jmen židovských a romských obětí holocaustu. Necháváme však na každém účastníkovi, jaká jména zaznamenaná v naší Databázi obětí se rozhodne přečíst,“ dodává.

Čtení v reálném čase bude probíhat od 14.00 do 17.00 a bude streamováno na sociálních sítích a na webových stránkách Institutu Terezínské iniciativy https://www.facebook.com/jomhasoa. Lidé mohou sledovat stream vysílání a věnovat obětem nacistického bezpráví tichou vzpomínku v soukromí.

K akci se může připojit každý, vyslovit jména nahlas a veřejně a vrátit tak zapomenuté, nevinné oběti lidské nenávisti, násilí a bezpráví do našeho povědomí i naší společné historie. A tím přispět k tomu, aby se úcta k obětem nacistického rasového pronásledování stala součástí kulturní tradice většinové společnosti.

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa 2021 v Kolíně

MěÚ Kolín
Oddělení marketingu a cestovního ruchu

Obrázky

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa 2021, pozvánka