Odpady | mukolin.cz

jazyk cz jazyk en jazyk de
 

Odpady

PDF E-mail Print

V konceptu Smart City hraje důležitou roli chytré odpadové hospodářství, které řeší efektivní a ekonomické nakládání s odpady.

Město Kolín se ve spolupráci se společností O2 IT Services a svozovou firmou AVE zapojilo do zkušebního provozu služby Odpady. Služba je založena na monitoringu hladiny odpadu ve sběrných nádobách a kontejnerech. Online informace o odpadech zvyšují motivaci občanů k třídění odpadu.

Pilotní testování služby bylo oficiálně zahájeno 1.9.2016 a bude ukončeno v únoru 2017. V první fázi projektu je zapojeno 330 kontejnerů, které jsou rozmístěny po celém městě. Kontejnery fungují v aktivním i pasivním režimu. Aktivní režim pro snímání hladiny odpadu využívá ultrazvukový senzor. Ten automaticky odesílá průběžně zjištěné hodnoty prostřednictvím datové sítě do portálu Odpady. Pasivní režim je založen na odečtu zaplněnosti prostřednictvím mobilní aplikace a speciální samolepky s NFC čipem a QR kódem umístěné na kontejneru.

Obyvatelé města mají k dispozici internetový portál Odpady, ve kterém je mapový přehled s rozmístěním kontejnerů po městě, stavem jejich zaplněnosti a termínem dalšího svozu. Portál je dostupný přes internetové stránky města.

Česká města se již nyní musí začít připravovat na plánované změny v oblasti odpadového hospodářství. Zákon o odpadech 185/2001 Sb. po novele č. 229/2014 Sb. totiž stanovuje, že do roku 2024 mají úplně zmizet skládky. Odpady se tak budou jen recyklovat, kompostovat nebo spalovat. Na tuto skutečnost je město Kolín se svou strategií Smart city Kolín již připraveno a potvrzuje to i svou účastí v tomto pilotním projektu.

 


Poslední úprava: 31.08.2016 13:41:19, Gabriela Malá