František Karel Foltýn | mukolin.cz

jazyk cz jazyk en jazyk de
 

František Karel Foltýn


Termín: 20.03.2020 09:00 - 08.11.2020 17:00
Místo: Červinkovský dům, Brandlova 27, Kolín

Výstava představí dílo známého výtvarníka Františka Karla Foltýna. Tento rodák z Kněžpole u Uherského Hradiště prožil v Kolíně, a později v nedalekých Býchorech, větší část svého života. A město Kolín s jeho geniem loci a stimulujícím uměleckým prostředím stály také za vzestupem F. K. Foltýna jako malíře a kreslíře.

Prezentována bude Foltýnova tvorba v celé její stylové šíři a rozmanitosti. Nebudou chybět díla z 60. let a počátku 70. let, vycházející z principů informelu či lyrické abstrakce, později zabíhajících i do proudů nové figurace. Velká část výstavy bude zahrnovat tvorbu od 80. let až do roku 2000, kdy bohužel umělcův slibný rozlet ukončila smrt. V této svébytné a velmi originální stylové manýře se Foltýn přesunul do roviny narativního realismu se silnými přesahy do surrealismu. Jeho díla nesla mnoho symbolů a skrytých významů, střetávaly a prolínaly se v nich křesťanská tradice s pohanskou mytologií, a také nepřehlédnutelný ekologický podtext.

Instalaci pak budou doplňovat drobné kresebné práce zahrnující jak ilustrace pro dětské knihy a časopisy, tak karikatury a humor beze slov.


Zadal: Regionální muzeum v Kolíně